Każda przyszła panna młoda marzy o wyjątkowej sukni ślubnej, w której będzie wyglądać zjawiskowo. Suknia powinna być przede wszystkim dopasowana do jej sylwetki, osobowości i charakteru przyjęcia, jednak często bywa tak, że organizacja ślubu i wesela pochłania nie tylko ogromną ilość czasu, ale też całkiem sporą część budżetu. Ceny nowych kreacji potrafią przyprawić o zawrót głowy, a przecież suknię ślubną zakłada się zwykle tylko raz w życiu. W wielu sytuacjach idealnym rozwiązaniem może okazać się zatem wypożyczenie sukni ślubnej – nie trzeba przy tym rezygnować z oszałamiającej kreacji, bo wybór, który oferują salony sukien ślubnych oraz wypożyczalnie i komisy, jest naprawdę duży.

Znajdź swoją wymarzoną suknię – ogłoszenia z sukniami ślubnymi.

SprzedajSuknie.pl

Zakup czy wypożyczenie sukni ślubnej?

Ile kosztuje nowa suknia ślubna? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ cena może zależeć od wielu czynników. Ceny najtańszych kreacji z najnowszych kolekcji zaczynają się najczęściej od 2000 zł. Jeżeli decydujemy się na zakup sukni w prestiżowym salonie, powinnyśmy przygotować się na cenę oscylującą w granicach 7000–15000 zł. Ceny używanych sukni ślubnych również mogą być bardzo różne, jednak te z renomowanych salonów kosztują ok. 1000–1500 zł, a jeżeli marzy nam się suknia od projektanta, za używaną zapłacimy ok. 4000–5000 zł. Cena kupna wymarzonej sukni ślubnej może być naprawdę wysoka, dlatego warto rozważyć alternatywę, jaką jest jej wypożyczenie.

Ile kosztuje wypożyczenie sukni ślubnej i od czego zależy cena?

Wypożyczenie sukni ślubnej, zarówno z wypożyczalni, jak i z salonu, ma jeden bardzo ważny aspekt, który docenia wiele kobiet – finansowy. Ceny w wypożyczalniach zaczynają się zazwyczaj od 500 zł, a średnia cena, której możemy się spodziewać to ok. 1000 zł, natomiast najwyższa – ok. 1800–2000 zł. Jeżeli planujemy wypożyczyć suknię z salonu, powinniśmy przygotować się na poniesienie nieco większych kosztów – zwykle jest to 30-60% wartości detalicznej wybranego modelu. Może wydawać się, że to dość dużo, jednak w rzeczywistości w wielu przypadkach pozwala zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych! Warto pamiętać, że cena wypożyczenia sukni zależy zwykle od kilku czynników – modelu, wartości sukni czy miesiąca, w którym jest ślub.

Z salonu czy z wypożyczalni – gdzie wypożyczyć suknię ślubną?

Decydując się na wypożyczenie sukni ślubnej w salonie czy w wypożyczalni, najprawdopodobniej nie będziesz mogła wybrać kreacji pochodzącej z najnowszej kolekcji (choć nie jest to regułą). Mimo to, wybór, jaki oferują zarówno wypożyczalnie, jak i salony sukien ślubnych, jest obecnie naprawdę bardzo duży i z pewnością każda przyszła panna młoda będzie mogła znaleźć w nich modele, które trafią w jej gust – także Ty. Bez względu na to, na jaką opcję się zdecydujesz, pamiętaj, że procedura wypożyczenia sukni ślubnej wcale nie jest skomplikowana, a – wbrew powszechnym mitom – kary za zniszczenie czy pobrudzenie sukni wcale nie są wyjątkowo dotkliwe.

Co otrzymujesz w cenie wypożyczenia sukni ślubnej?

Drobne poprawki krawieckie w wypożyczanej sukni ślubnej są zazwyczaj możliwe, a jej czyszczenie jest zwykle wliczone w cenę. Pamiętaj jednak, by dowiedzieć się wcześniej, kto pokrywa koszty prania i ewentualnych poprawek. Nie zapomnij również spytać, na jak długi czas możesz wypożyczyć suknię oraz co się stanie, jeśli ślubną kreację oddasz uszkodzoną – w zależności od zniszczeń, możesz zapłacić ok. 50–300 zł, jednak warto ustalić to wcześniej.

Jakie są zasady wypożyczenia sukni ślubnej i jak wygląda umowa?

Suknię ślubną warto zarezerwować najpóźniej na pół roku przed weselem – to zapewni Ci większy wybór oraz więcej czasu na wprowadzenie ewentualnych poprawek i dopasowanie sukni do Twojej figury. Przy podpisywaniu umowy zwykle należy wpłacić zaliczkę, która najczęściej wynosi 50% wartości kreacji. Niektóre salony wymagają również wpłacenia 50% kaucji na wypadek znacznych uszkodzeń sukni lub nieoddania jej w odpowiednim terminie – kaucja jest oczywiście zwracana w momencie oddania stroju do salonu. Czas, na jaki możesz wypożyczyć ślubną kreację, wynosi zwykle od 2 dni do 2 tygodni – warto mieć to na uwadze, planując termin ślubnej sesji zdjęciowej.

Zalety i wady wypożyczenia sukni ślubnej

Suknia, którą wypożyczasz, nigdy nie będzie Twoją własnością – to fakt. Warto też uświadomić sobie, że wypożyczając suknię ślubną, bierzesz na siebie pewną odpowiedzialność – w końcu nie należy ona do Ciebie i warto na nią szczególnie uważać. Jednak to rozwiązanie ma kilka zalet, które mogą zrekompensować wyżej wymienione wady. Po pierwsze, wypożyczenie sukni ślubnej jest zdecydowanie korzystniejsze cenowo niż jej zakup – zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na inne przyjemności, np. niezwykłą podróż poślubną lub dodatkową atrakcję na weselu. Wypożyczając suknię ślubną, pozbywasz się też kłopotu, jakim jest sprzedanie używanej kreacji. Sprzedanie sukni ślubnej po cenie, za którą się ją kupiło, raczej nie jest możliwe, a w przypadku uszkodzeń (takich jak np. rozerwany czy poszarpany dół kreacji), cenę trzeba obniżyć jeszcze bardziej. Oprócz tego, wypożyczając suknię ślubną, pozbywasz się problemu, jakim jest konieczność jej prania – zwykle ta usługa jest wliczona w cenę jej wypożyczenia. Nie można też zapomnieć o tym, że wypożyczenie sukni ślubnej to świetne rozwiązanie dla Pań, które cenią sobie życie w duchu eko.

Na rynku działa wiele salonów i wypożyczalni, oferujących piękne i niezwykłe kreacje, które wyglądają niemal jak nowe – warto zapoznać się z ich ofertą i podjąć najodpowiedniejszą dla Ciebie decyzję!