Kiedyś suknia ślubna przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Teraz przyszłe Panny Młode wolą kupić kreację dopasowaną specjalnie do swojego gustu i sylwetki. Po uroczystości część świeżo upieczonych mężatek zostawia ją na pamiątkę, ale inne decydują się na jej odsprzedaż, by odzyskać chociaż część zainwestowanych w nią pieniędzy. Gdzie sprzedać suknię ślubną?

Kiedy warto sprzedać suknię ślubną?

Suknia ślubna to najczęściej jednorazowa kreacja. Po założeniu na ceremonię ślubu i wesele zwykle ląduje w szafie. Aby nie zajmowała niepotrzebnie miejsca, warto pomyśleć o jej sprzedaży.

Dzisiaj coraz więcej przyszłych Panien Młodych decyduje się na kupno sukni używanej – to między innymi zasługa popularnego teraz trendu zero waste i minimalizmu w modzie. Poza tym używane suknie ślubne są tańsze od nowych i można wyszukać wśród nich prawdziwe perełki za ułamek oryginalnej ceny.

Chcesz dowiedzieć się, jak najszybciej znaleźć zainteresowane zakupem klientki? Sprawdź, jak sprzedać suknię ślubną, która nie jest już potrzebna!

Jak przygotować suknię do sprzedaży?

Pierwszym krokiem przed sprzedażą sukni ślubnej powinno być jej odpowiednie przygotowanie. To bardzo ważny etap, ponieważ właściwie przyszykowana sukienka wzbudzi więcej zainteresowania i pozwoli na szybszą sprzedaż – także w dobrej cenie.

Zanim sprzedasz suknię ślubną:

  • oddaj kreację do profesjonalnego czyszczenia w pralni, aby była czysta i wolna od zapachów,
  • dokładnie zobacz każdy element sukni w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń – gdy ma małe dziurki, zaciągnięcia, odprucia, najlepiej je naprawić, co podwyższy jej wartość,
  • zrób zdjęcia kreacji na sobie lub na manekinie, ewentualnie na wieszaku, a także wybierz te fotografie ze ślubu i wesela, które prezentują ją najlepiej.

Bardzo ważnym etapem jest też wybranie odpowiedniego miejsca, gdzie można sprzedać suknię ślubną. Tutaj właścicielki tych kreacji mają kilka opcji.

Gdzie sprzedać suknię ślubną?

Miejsce sprzedaży ślubnej kreacji ma bardzo duże znaczenie – to od niego zależy powodzenie całej akcji. Zatem, gdzie sprzedać używaną suknię ślubną?

1. Portale ogłoszeniowe i aukcyjne.

Na pierwszy ogień najczęściej idą internetowe portale ogłoszeniowe i aukcyjne, które dostępne są bezpłatnie. Gdzie sprzedać suknię ślubną? Do dyspozycji są różne serwisy, dlatego najlepiej wystawić swoje ogłoszenie na kilku z nich, by zwiększyć jego zasięg.

Aby szybko znaleźć klientów, trzeba przebić się przez inne ogłoszenia z sukniami ślubnymi. Dobrze przygotowana oferta to podstawa, dlatego warto umieścić w niej wszystkie informacje o kreacji, w tym jej markę, model, wymiary, stan. Należy dodać też możliwie dużo zdjęć, by jak najdokładniej zaprezentować przedmiot sprzedaży. Bardzo pomocne mogą być też zdjęcia producenta, które prezentują suknię na modelce.

Im niższa cena wyjściowa, tym większa szansa na sprzedaż. Warto pamiętać też, że w przypadku portali aukcyjnych należy liczyć się z prowizją za dokonaną sprzedaż. Nie jest ona pobierana na portalach ogłoszeniowych.

2. Fora internetowe i grupy na Facebooku

Druga propozycja to wystawienie swojego ogłoszenia na forach internetowych poświęconych tematyce ślubu i wesela, a także na grupach na Facebooku, gdzie można opublikować je za darmo.

Przy wystawianiu swojej oferty należy pamiętać o przestrzeganiu zasad panujących na danym forum czy w grupie. Najczęściej publikowanie ogłoszeń możliwe jest tylko w wybranych wątkach lub grupach – w przeciwnym razie zostanie ono usunięte przez moderatora.

Podobnie jak przy umieszczaniu swojego ogłoszenia na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych należy dodać dokładny opis oraz zdjęcia, by zainteresowane kupnem osoby mogły łatwo sprawdzić wszystkie szczegóły oferty.

3. Komis sukien ślubnych

Kolejnym miejscem, by sprzedać suknię, jest stacjonarny komis sukien ślubnych. Komisy to firmy, które pośredniczą pomiędzy sprzedającymi a kupującymi. Działają jak salony mody ślubnej, tylko że oferują tanie, używane suknie w różnych fasonach i rozmiarach.

W komisie sukienek ślubnych kobiety planujące zakup mogą zapoznać się z ofertą i przymierzać kreacje. Po sprzedaży sukni jej właścicielka otrzymuje informację, że transakcja została zawarta – może wtedy odebrać pieniądze.

Warto pamiętać o tym, że oddanie sukni ślubnej do komisu związane jest z koniecznością podpisania umowy oraz uiszczenia opłaty – prowizji od sprzedaży. Prowizja wynosi nawet do 25% ceny.

Aby podnieść szansę na szybszą realizację transakcji, warto sprawdzić opinie o komisach i wybrać te, które cieszą się renomą – zapewniają miłą i fachową obsługę zarówno dla klientek oddających suknie w komis, jak i dla tych poszukujących używanych kreacji.

4. Internetowy serwis sprzedaży SprzedajSuknie.pl

Ciekawą alternatywą dla stacjonarnych komisów sukien ślubnych są komisy internetowe jak SprzedajSuknie.pl. To serwis online umożliwiający wystawianie ogłoszeń i poszukiwanie sukien ślubnych online, z którego korzystają tysiące użytkowniczek.

Internetowy komis sukien ślubnych SprzedajSuknie.pl pozwala na bezpłatne wystawienie ogłoszenia i łatwe znalezienie kupujących. Aby dodać ofertę, wystarczy założyć własny profil lub zalogować się przez Facebooka. W następnym kroku można przygotować ofertę – dodać do niej zdjęcia, opis, wymiary.

Opublikowanie ogłoszenia jest darmowe, natomiast za drobną opłatą można wykupić wyróżnienie ogłoszenia w serwisie – wtedy szansa na sprzedaż rośnie. Dzięki temu ogłoszenie jest dostępne dla znacznie większej liczby osób, wśród których być może znajduje się przyszła właścicielka kreacji.

5. Akcje charytatywne

Alternatywą dla sprzedaży sukni ślubnej jest przekazanie jej na cel charytatywny. Gdzie oddać suknię ślubną? Swoją kreację można przekazać do lokalnych organizacji charytatywnych lub skorzystać z akcji, w ramach których sprzedaż prowadzona jest online. W ten sposób używane suknie ślubne można wystawiać też przez internet.

Akcje charytatywne są zatem połączeniem dwóch zalet – umożliwiają oddanie sukni, a przy tym pomoc innym. Pozyskane pieniądze mogą posłużyć organizacji na wspomożenie różnych szczytnych celów.

Jak zapakować i wysłać suknię ślubną?

Gdy udało się sprzedać suknię przez internet, na przykład przez portale ogłoszeniowe czy komis sukien ślubnych online, a kupująca znajduje się w innym mieście, konieczne jest przesłanie do niej kreacji. Sukienkę ślubną trzeba więc odpowiednio zabezpieczyć, umieścić w paczce i nadać pod wskazany adres.

Aby suknia nie zniszczyła się podczas transportu, należy umieścić ją w pokrowcu, potem w folii, na przykład bąbelkowej, a następnie w sztywnym kartonie. Do przesyłki najlepiej nadają się spore kartony jak po telewizorze, ponieważ kreacja sama w sobie także zajmuje dużo miejsca.

Przesyłkę warto nadać za pośrednictwem firmy kurierskiej – wtedy już następnego dnia będzie na miejscu. Nadanie można zlecić również przez internet. Zobacz jak zapakować suknię ślubną.

Gdy zatem w Twojej szafie nadal wisi suknia ślubna i niepotrzebnie zajmuje miejsce, pomyśl o tym, aby ją odsprzedać. Dzięki temu możesz nadać jej drugie życie i przy okazji dodatkowo na niej zarobić!