Dzień ślubu to z reguły najpiękniejszy dzień w życiu dwójki młodych, kochających się osób. To właśnie w tym szczególnym czasie przysięgają sobie dozgonną miłość i wierność. Jak na każdą ważną okazję starannie przygotowują się przez wiele miesięcy, dopieszczając każdy nawet najmniejszy szczegół.

Jednym z elementów, bez którego praktycznie nie wyobrażamy sobie ślubu, jest ubiór Państwa Młodych. I o ile zakup garnituru na ostatnią chwilę nie powinien stanowić problemu, o tyle suknia ślubna dla Panny Młodej często pieczołowicie przygotowywana jest przez długie miesiące.

Pytanie kiedy więc kupować suknię ślubną lub ile wcześniej trzeba kupić suknie ślubna zadaje sobie wiele Pań, które wkrótce zamierzają stanąć na ślubnym kobiercu. Przyjrzyjmy się dokładniej możliwościom, jakie stoją przed przyszłymi nowożeńcami.

Kiedy kupić suknię: Prosto z wieszaka

Wchodząc do salonu sukien ślubnych, na przyszłą Pannę Młodą czekają dziesiątki, a czasem setki modeli gotowych sukienek. Jeśli zależy nam na czasie, a także nie mamy obmyślonego gotowego pomysłu na wygląd swojej sukni ślubnej, rozwiązanie w postaci gotowej sukienki będzie idealne. Jedynym problematycznym wariantem jest dostępność rozmiaru.

Kupując gotową suknię w salonie, możemy więc odłożyć ten zakup w czasie, nawet do ostatnich tygodni. Zastanawiając się kiedy najpóźniej kupić suknie ślubną warto mieć na uwadze fakt, że niekoniecznie znajdziemy taki model, który dopasuje się idealnie do naszej figury i być może konieczne będą drobne poprawki krawieckie. Nie jest tajemnicą, że wiążą się one z koniecznością dodatkowego oczekiwania, dlatego zastanawiając się najlepiej do salonu wybrać się co najmniej 3 miesiące przed dniem, w którym planujemy zawrzeć związek małżeński.

Decyzja, o zakupie gotowej sukni ślubnej, nie oznacza także kupna jej w pierwszym salonie, jaki napotkamy. Czasem dopiero po wejściu do kilku salonów uda nam się znaleźć odpowiadający nam egzemplarz.

Twoja niepowtarzalna, wymarzona suknia

Suknia ślubna ze snów może być na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko znaleźć dobrą krawcową oraz przedstawić jej swój plan. Suknię ślubną szytą na miarę, możemy uszyć także w większości salonów sukien. Może być to zarówno dostosowanie istniejącej sukni do naszych wymagań, czy też przerobienie kilku sukienek w jedną. Wszystko uzależnione jest od naszej wyobraźni oraz oczekiwań końcowych. Oczywiście wszelkie zmiany, czy też szycie sukni od podstaw wiążą się z dodatkowymi kosztami, jednak dla wielu pań nie jest to kwestia problematyczna.

Decydując się na suknię szytą na miarę, mamy pewność, że będzie ona idealnie dopasowana do naszej figury, dzięki czemu przyszła Panna Młoda ma gwarancję idealnego samopoczucia w tym ważnym dniu.

Kiedy najlepiej kupić suknię ślubną

Kupując suknię ślubną warto mieć na uwadze fakt, że uszycie sukni wiążę się z czasem, którego nie da się przeskoczyć. Możemy szukać miejsca, które zaoferuje krótszy czas realizacji, jednak warto pamiętać, że pierwszą wizytę w salonie lub u krawcowej warto odbyć minimum pół roku przed ślubem. W większych miastach czas ten warto odpowiednio wydłużyć.

Daj drugie życie sukni ślubnej

Używane suknie ślubne to alternatywa, dla wszystkich tych, którzy nie chcą wydawać dużej sumy pieniędzy. Na wielu popularnych serwisach możemy znaleźć wiele ogłoszeń z sukniami ślubnymi, wśród których znajdziemy zarówno tańsze, jak i droższe egzemplarze.

Zakup używanej sukni ślubnej może obniżyć wydatek z tym związany nawet o połowę. Nie oznacza to tym samym konieczności zakupu modelu sprzed kilku lat, a jeśli planujemy ślub jesienią lub końcem lata, niejednokrotnie może nam się udać, kupić suknię z aktualnej kolekcji.

Wśród ofert używanych sukien ślubnych możemy znaleźć zarówno autorskie projekty szyte przez Panny Młode na zamówienie, jak i suknie znanych projektantów. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy, a także ile czasu poświęcimy na poszukiwania wymarzonej sukni. W przypadku zakupu używanej sukni ślubnej warto pamiętać, że niejednokrotnie mogą wymagać one napraw, wyczyszczenia czy przeróbek, dlatego nie warto czekać z zakupem na ostatnią chwilę.

Kiedy jest więc idealny czas na szukanie  i zakup sukni ślubnej? Znając datę ślubu, warto od czasu do czasu przejrzeć dostępne ogłoszenia. Może się okazać, że suknia, jakiej poszukujemy, jest trudno dostępna na rynku wtórnym. W takich przypadkach możemy potrzebować nawet kilku miesięcy na znalezienie wymarzonego egzemplarzu. Jeśli jednak nie mamy zbyt dużych wymagań, podobnie jak w przypadku zakupu sukni ślubnej szytej na miarę warto rozejrzeć się za sukniami minimum pół roku przed ślubem. Gwarantuje to dopasowanie sukni do obecnej sylwetki, a także daje możliwość wykonania niezbędnych przeróbek.

Idealny czas na zakup sukni

Ciężko jednoznacznie stwierdzić kiedy kupić suknię ślubną i wybrać odpowiedni moment. Oczywiście, jeśli planujecie ślub z dużym wyprzedzeniem, pierwsze przymiarki do zakupu sukni warto zrobić nawet na rok przed ślubem.

Odhaczanie kolejnych punktów pozwala nie stresować się przyszłym Pannom Młodym. Nie należy jednak zapominać, że w całej gorączce przygotowań, sylwetka może się zmienić. Dlatego jeśli kupujemy suknię ślubną z wyprzedzeniem, warto mieć umówiony termin u krawcowej tuż przed ślubem na ewentualne poprawki.