Wykrycie oszustwa jest czasem trudne ponieważ przestępcy stosują niejednokrotnie podchwytliwe metody wyłudzenia sukni ślubnej lub pieniędzy.

Jak serwis SprzedajSuknie.pl musimy dbać o nasze użytkowniczki dlatego powstał poniższy tekst. Zapoznajcie się z nim.

Oszustwo przy sprzedaży sukni ślubnej – sposób na 1zł

Jedną z stosowanych metod jest sposób na 1zł lub inną małą kwotę.

Wystawiasz swoją suknię ślubną, oczekujesz na kontakt od kupującego a tu nagle pojawia się oferta. Osoba która się kontaktuje to często kobieta i pisze dla zamydlenia oczu, że jest zainteresowana, chciała by zobaczyć więcej zdjęć i ogólnie jest zachwycona. Podejmuje decyzję, że chce ją kupić ale… Jak twierdzi została już niejednokrotnie oszukana i dla bezpieczeństwa chce zweryfikować twój rachunek bankowy. Mówi, że nie należy do zamożnych osób i chce spać spokojnie, a kwota jest dla niej spora. Prosi cię o przelanie 1zł lub 10zł, żeby była pewna, że podany rachunek bankowy należy do ciebie. Niejednokrotnie chęć sprzedaży jest tak duża, że przelejesz jej te pieniądze. W końcu to tylko 10zł.  Aby być bardziej wiarygodna podaje Ci adres, numer telefonu, prosi ciebie o twój numer telefonu aby być w kontakcie. Przelewasz pieniądze, piszesz i … kontakt się urywa.

Oszuści wysyłają fałszywe maile z “banku”

Kolejna próba wyłudzenia sukni ślubnej przebiega podobnie. Kontaktuje się osoba zainteresowana z innego kraju, często jest to Kanada, Nigeria oraz Albania. W większości oszust chcący kupić suknie kontaktuje się w języku angielskim. Pisze, że chce kupić suknie ślubną jako prezent dla córki. Prosi cię o podanie danych do przelewu i podaje Ci adres do wysyłki sukni, nawet dla uwiarygodnienia może Ci przesłać skan dowodu osobistego – oczywiście będzie on podrobiony. Czekasz na pieniądze, a tu na maila dostajesz podrobioną wiadomość z ich “banku”. Czytasz w niej, że kwota została już przekazana do nich, ale aby została wysłana do Ciebie muszą dostać potwierdzenie nadania przesyłki. Takie niby zabezpieczenie. Ta wiadomość najprawdopodobniej również będzie w obcym języku.

Teraz myślisz sobie, może w tym kraju mają takie zabezpieczenia, a kobieta po prostu jest ostrożna. Tym razem chęć sprzedaży jest również spora i ryzykujesz – wysyłasz swoją suknię ślubną oraz przesyłasz im potwierdzenie nadania przesyłki. Kolejnego dnia dostajesz wiadomość z “banku”, że doszło do pomyłki i bank Ci przelał pieniądze w dolarach a nie w złotówkach. Oszuści chcący wyłudzić twoją suknie ślubną piszą, że musisz im zwrócić tą nadpłatę ponieważ płatność jest zamrożona na twoim koncie i dopóki im nie oddasz nadpłaconej kwoty to tych pieniędzy nie dostaniesz. Uwierzcie mi, że teraz znajdą się osoby, które te pieniądze przeleją…

Nie daj się oszustom – zablokuj swoją suknie ślubną

Jeżeli któraś z Was jest na tym etapie i zastanawiania się czy przelać pieniądze… od razu mówię proszę tego nie robić!!! W tym momencie masz prawdopodobnie ostatnią szansę, aby skontaktować się z kurierem w celu zablokowania i zwrócenia przesyłki.

Oszustwo na dopłatę

Kolejny sposób jest identyczny jak powyższy: oszust jest z Nigerii i tym razem po wysłaniu potwierdzenia nadana przesyłki z suknią ślubną otrzymujesz wiadomość, że minimalna kwota którą oni mogą przelać do Polski to 1500zł. Twoja suknia kosztuje 1000zł więc co zrobić? Oszust podaje Ci rozwiązanie, że wyślesz im tą różnicę 500zł i cała kwota 1500zł zostanie do Ciebie przelana.

Wysłanie sukni ślubnej do Nigerii lub Albanii

Jeżeli suknia została wysłana i co najgorsza przelałyście pieniądze to wątpię, że je odzyskacie. Oczywiście musicie iść z tym na Policję, jest cień szansy, że się uda. Mimo tego zawsze trzeba próbować, a tym bardziej zgłaszać złodziei.

PayPal, Bidpay, Money Gram i Western Union przy sprzedaży sukni

Oszust prosi Cię o nazwę konta do PayPal, podajesz mu, on niby robi przelew i… następnego dnia dostajesz maila od “PayPal”, że wpłynęła do Ciebie kwota, ale dużo większa niż ta jaką wystawiłaś na ogłoszeniu przy chęci sprzedaży sukni ślubnej. Oczywiście mail jest podrobiony. Teraz oszust chce żebyś zrobiła mu przelew i zwróciła nadpłatę aby twoja zapłata za suknię z PayPal została odblokowana.

Jak widzicie powyżej pewne rzeczy w ww. oszustwach są podobne. Musicie byś ostrożne i nie dać się oszukać. Jedyną radą jaką możemy Wam udzielić, abyście pod żadnym pozorem nie wysyłały sukni ślubnej bez zobaczenia przelewu na swoim rachunku bankowym, Nie wierzcie w żadne potwierdzenia z banku ani dziwne obietnice. Uważajcie jeżeli są w to zaangażowane płatności PayPal, Bidpay, Money Gram i Western Union oraz jeżeli oferta jest w obcym języku. W skrócie mówiąc “pierw kasa potem suknia kochana”. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości po prostu odpuśćcie. Powodzenia!